Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje. Pohled z druhé strany

12. 04. 2017 21:28:14
Pracovníci zdravotnické záchranné služby v mnohých případech berou svoje zaměstnání jako poslání. Negativní zkušeností se však může celkově uznávaný pohled na toto odvětví u některých jedinců zcela obrátit.

O záchranné službě obecně se toho napsalo již mnoho, vesměs v pozitivním slova smyslu. V poslední době se však také objevují individuální případy, kdy jsou pracovníci záchranné služby fyzicky napadeni, převážně z řad agresivních občanů pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. I nezúčastněnému člověku se musí takovéto jednání příčit s myšlenkou o záchranářích, kteří se obětují, aby pomohli člověku v nouzi a ještě jsou za to atakováni. Jsou však známy i takové případy, kdy pracovníci záchranné služby jsou vůči pacientovi v postoji poněkud nestardantním. Jeden z takových případů se stal počátkem letošního roku v Mariánských Lázních.

Počátkem února roku 2017 jsem ve večerních hodinách osobně volal tísňovou linku 155, přičemž jsem operátorovi popsal zdravotní problémy paní Lenky, která měla od ranních hodin potíže se silnou bolestivostí v oblasti žaludku, která se navíc stupňovala, průjmem a zvracením s příměsí žlutě zabarvené tekutiny.

Operátor vyhodnotil popsanou situaci tím způsobem, že na místo určení vyslal vůz RZP s dvoučlennou posádkou ve složení zdravotnický záchranář a řidič – záchranář, tedy výjezd bez lékaře. Příjezd RZP byl poměrně rychlý, odhaduji maximálně do deseti minut.

Zdravotníci se pacientky dotazovali na vzniklé zdravotní komplikace, kdy jim bylo řečeno de-facto to samé, co jsem popisoval operátorovi, tedy bolesti, nevolnost, průjem, zvracení. Zdravotnický záchranář – Jitka – pacientce sdělila, že ji budou muset odvézt do nemocnice Cheb s čímž tedy pacientka, ač ne moc s nadšením, souhlasila. V tomto okamžiku se ozval řidič – záchranář – Luboš - , kdy přistoupil blíže k pacientce a zvýšeným hlasem až křikem spustil: „Víte co? Já Vám něco řeknu: Neserte mě, nic Vám není!“ Nad tímto se kupodivu nepozastavil druhý zdravotnický záchranář – Jitka - . Ta se naopak snažila z pacientky dostat ještě nějaké další informace ohledně zdravotních komplikací, aby se tak snáze identifikoval původ vzniklých potíží.

Zatímco zdravotnický záchranář – Jitka – z průvodních projevů pacientky nabyla podezření, že by se mohlo jednat o žlučníkový záchvat a to vzhledem ke žlutě zabarvené tekutině při zvracení. V tom do toho vstoupil opět řidič – záchranář – Luboš-, který nejdříve prohodil, že u záchranné služby pracuje již pětatřicet let, následně znovu verbálně udeřil na pacientku, stejným způsobem, jako před malou chvílí: „Neserte mě, nic Vám není!“ Poněkud cholerický Luboš pokračoval ve svém neurvalém projevu dále. „Chcete tedy odvézt do Chebu? Dobře si to rozmyslete, já Vás tam tedy odvezu, ale zpátky půjdete pěšky, já ze sebe nenechám dělat debila.“

Poté Luboš odešel do vozu RZP, přičemž ještě stačil směrem k pacientce prohodit, že si má sbalit věci.

Pacientka ovšem po tomto zcela neprofesionálním výstupu pracovníka záchranné služby s pětatřicetiletou praxí, odmítala s takovým člověkem kamkoli odjet. Co je ovšem poněkud zarážející, že druhý člen posádky RZP se nad hulvátským chováním vůči pacientovi vůbec nepozastavil, natož aby ho nějakým způsobem od tohoto jednání zastavil. Po krátkém rozhovoru s druhým zdravotnickým záchranářem – Jitkou – nakonec pacientka odvoz do chebské nemocnice svolila. Poněkud už vychladlý zdravotnický řidič- záchranář – Luboš – ve svém, již mírnějším projevu, dokola opakoval frázi o tom, že ze sebe „debila“ dělat nenechá.

Pacientku po odvozu RZP převzala ve večerních hodinách nemocnice Cheb. Lékařská diagnóza u této pacientky zněla: Akutní zánět žaludku s hospitalizací. To je ovšem v naprostém rozporu s Lubošovým „určením diagnózy“, která zněla - „Neserte mě, nic Vám není!“...

Autor: Jiří Adámek | středa 12.4.2017 21:28 | karma článku: 12.91 | přečteno: 371x

Další články blogera

Jiří Adámek

Zkušenost s autobazarem

Není autobazar jako autobazar. Většina provozovatelů autobazarů se snaží nalákat kupující na různé slevy, příznivé ceny a různé služby okolo koupě ojetého vozu.

18.4.2017 v 22:42 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 1191 | Diskuse

Jiří Adámek

Mariánské Lázně, výletní kavárna Nimrod ( pan Zavázal by se musel v hrobě obrátit )

Je tomu právě deset let, kdy byla uzavřena věhlasná výletní kavárna Nimrod. Osud této malebné stavby na úpatí Slavkovského lesa je zpečetěn a její sláva je nenávratně pryč.

7.4.2016 v 17:19 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 1564 | Diskuse

Jiří Adámek

Výprava a průzkum lokality zvané Popravčí louka

Hluboko ve Slavkovském lese, v pomyslném trojúhelníku Nimrod - Strážiště – Popravčí louka, se od dávných věků mají vyskytovat podivuhodné anomální jevy, které děsily také původní obyvatele obce Prameny i okolních obcí.

26.8.2015 v 0:00 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 1434 | Diskuse

Další články z rubriky Karlovy Vary

Vlasta Fišrová

Minulost se prolíná se současností - obzvlášť v Perštejně

Hned několika rovinami času i různých dějů jsem prošla v obci Perštejn u Klášterce nad.Ohří. Tajemně působící branou do času dávných Keltů, lesem pak ke středověkému hradu, dnes zřícenině. A pak současnost ve výborné restauraci.

5.8.2017 v 6:53 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jiří Mitáček

Vstoupíte dvakrát do stejné chvály…?

Já si dovolím, protože jsem zažil. Pravidelná roční setkání pacientů, sestřiček, lékařů jsem již jednou popisoval. To je ta první chvála. Loňské se nekonalo, firma oznámila, že již nebude sponzorovat...

9.6.2017 v 19:53 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jiří Mitáček

I love Citroën, milý pane řediteli...

Když se podíváte do seznamu mých blogových článků, opakuje se tam několikrát značka auta z titulku. Proč zase? Snad už bylo varování dost. Pro nečtenáře mých předchozích podotýkám, že jde o automobilisty v Karlovarském kraji.

20.4.2017 v 12:35 | Karma článku: 16.38 | Přečteno: 570 | Diskuse

Markéta Wernerová

Novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních pomůže i lázeňství

Potřebuje zdravotní sestra vysokou školu? Nikoliv nutně. Ale české zdravotnictví potřebuje zdravotní sestry a do budoucnosti se jejich počet musí zvyšovat.

19.4.2017 v 9:22 | Karma článku: 6.44 | Přečteno: 252 | Diskuse

Pavel Maršík

Můj druhý maraton se přiblížil

V roce 2015 jsem zdolal poprvé ve své kariéře maratonskou trať. Sedmého května se této výzvě postavím podruhé.

18.4.2017 v 9:49 | Karma článku: 5.63 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1639

Posledních 10 let se věnuji profesionální činnosti v oblasti audiovizuálních děl, jako kameraman, střihač a částečně 3D grafik, zejména zpravodajství a dokumentárních filmů. www.advrecord.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.